ESA
Bečki orkestar svira valcer Voyageru 1
Bečki simfoničari šalju valcer Na lijepom plavom dunavu u svemir kako bi obilježili Straussov 200. rođendan.

Povodom 200. obljetnice rođenja Johanna Straussa II., Bečka turistička zajednica i Europska svemirska agencija (ESA), uz podršku Bečkog simfonijskog orkestra, šalju Straussovo remek-djelo 'Na lijepom plavom Dunavu' u svemir brzinom svjetlosti.
31. svibnja 2025. misija „Valcer u svemir“ ispravit će pogrešku iz 1977., kada neslužbena himna svemira nije poslana u svemir na Voyagerovoj zlatnoj ploči.
Naime, NASA-ine svemirske sonde Voyager 1 i 2 poslane su u svemir s 27 glazbenih djela, poznatih kao 'Zlatne ploče'. Bile su to ploče koje su sadržavale zbirku najvećih ljudskih dostignuća, no najpoznatiji Straussov valcer nije bio uključen. Kako bi obilježili Straussovu obljetnicu, Bečka turistička zajednica i Europska svemirska agencija (ESA) koriste modernu tehnologiju kako bi ispravili povijesnu pogrešku.
31. svibnja 2025. u Muzeju primijenjenih umjetnosti MAK u Beču održat će se međuzvjezdani koncert Bečkog simfonijskog orkestra. Pod ravnanjem glavnog dirigenta Petra Popelke, orkestar će izvesti izbor djela s galaktičkom tematikom. Vrhunac koncerta bit će valcer Johanna Straussa II. Na lijepom plavom Dunavu, koji će se u stvarnom vremenu prenositi na antenu DSA 2 za duboki svemir Europske svemirske agencije (ESA) u Cebrerosu u Španjolskoj.
Odatle će se valcer prenositi u svemir kao elektromagnetski val brzinom svjetlosti u smjeru Voyagera 1, a 23 sata kasnije, signal će sustići NASA-inu svemirsku sondu, koja putuje od 1977. kako bi potencijalnim izvanzemaljskim bićima prenijela zemaljska remek-djela.
ESA-ina antena za duboki svemir DSA 2 prvenstveno se koristi za misije u dubokom svemiru, odnosno za komunikaciju s objektima u orbitama udaljenim više od dva milijuna kilometara od Zemlje. Kako bi se prenio valcer, signal će se slati u svemir kao elektromagnetski val. Do orbite Mjeseca stići će nakon otprilike 1,34 sekunde, do orbite Marsa nakon 4 minute i 20 sekundi, do orbite Jupitera nakon 37 minuta, do orbite Neptuna nakon 4 sata i do granice našeg Sunčevog sustava, nazvane heliopauza. Nakon 17 sati. Signal će napustiti naš Sunčev sustav, a nakon 23 sata i 3 minute sustići Voyager 1 i uputiti se još dublje u međuzvjezdani prostor.
Straussov valcer mnogi su upoznali putem jednog od najpoznatijih SF filmova Odiseja u svemiru 2001. iz 1968. godine kojeg je režirao Stanley Kubrick prema noveli Arthura C. Clarka i svi se sjećamo ove nezaboravne scene.
Učitavam komentare ...