Europska komisija
EK objavila smjernice o zaštiti maloljetnika na internetu
Komisija je objavila smjernice o zaštiti maloljetnika u skladu s Aktom o digitalnim uslugama kako bi se djeci i mladima osiguralo sigurno internetsko iskustvo.

Europska Komisija je objavila smjernice o zaštiti maloljetnika s ciljem da poveća sigurnost djece i mladih na internetu u okviru Akta o digitalnim uslugama.
U smjernicama je utvrđen popis razmjernih i odgovarajućih mjera za zaštitu djece od rizika na internetu kao što su mamljenje, štetan sadržaj, problematično ponašanje i ponašanje koje stvara ovisnost, kao i zlostavljanje na internetu i štetne poslovne prakse.
Smjernice će se primjenjivati na sve internetske platforme dostupne maloljetnicima, osim mikropoduzeća i malih poduzeća. Ključne preporuke uključuju sljedeće:
- Postavljanje računa maloljetnika na privatne po defaultu tako da su njihovi osobni podaci, podaci i sadržaj društvenih medija skriveni od onih s kojima nisu povezani kako bi se smanjio rizik od neželjenog kontakta stranaca.
- Izmjena sustava za preporučivanje platformi kako bi se smanjio rizik od toga da djeca naiđu na štetan sadržaj ili da se zaglave u rupama kunića određenog sadržaja, među ostalim savjetovanjem platformi da daju prednost eksplicitnim signalima djece pred bihevioralnim signalima te osnaživanjem djece da imaju veću kontrolu nad svojom hranom za životinje.
- Osnaživanje djece kako bi mogla blokirati i isključiti bilo kojeg korisnika i osigurati da ih se ne može dodati skupinama bez njihova izričitog pristanka, što bi moglo pomoći u sprečavanju zlostavljanja na internetu.
- Zabrana preuzimanja ili snimanja snimki zaslona sadržaja koji su objavili maloljetnici kako bi se spriječila neželjena distribucija seksualiziranog ili intimnog sadržaja i seksualna iznuda.
- Onemogućavanje zadanih značajki koje doprinose prekomjernoj upotrebi, kao što su komunikacijski „streaks”, prolazni sadržaj, „pročitani računi”, automatska igra ili push obavijesti, kao i uklanjanje uvjerljivih značajki dizajna usmjerenih uglavnom na angažman i stavljanje zaštitnih mjera oko chatbotova s umjetnom inteligencijom integriranih u internetske platforme.
- Osiguravanje da se ne iskorištava nedostatak komercijalne pismenosti djece i da ona nisu izložena poslovnim praksama koje mogu biti manipulativne, dovesti do neželjene potrošnje ili ovisničkog ponašanja, uključujući određene virtualne valute ili nagradne kutije.
- Uvođenje mjera za poboljšanje alata za moderiranje i izvješćivanje, za koje su potrebne brze povratne informacije, i minimalnih zahtjeva za alate za roditeljsku kontrolu.
U smjernicama se preporučuje i upotreba učinkovitih metoda za osiguravanje dobi pod uvjetom da su točne, pouzdane, pouzdane, nenametljive i nediskriminirajuće. Konkretno, u smjernicama se preporučuju metode provjere dobi kako bi se ograničio pristup sadržaju za odrasle kao što su pornografija i igre na sreću ili kada se nacionalnim pravilima utvrđuje minimalna dob za pristup određenim uslugama kao što su definirane kategorije internetskih usluga društvenih medija.
Lisnice EU-a za digitalni identitet i, prije nego što postanu dostupne, nacrt za provjeru dobi na kojem se mogu izraditi aplikacije pružit će primjer usklađenosti i referentni standard za metodu provjere dobi koja se temelji na uređaju. U smjernicama se preporučuje procjena dobi u drugim slučajevima, kao što su slučajevi u kojima se odredbama i uvjetima propisuje minimalna dob niža od 18 godina zbog utvrđenih rizika za maloljetnike.
Kao i Akt o digitalnim uslugama, u smjernicama se primjenjuje pristup koji se temelji na riziku, pri čemu se prepoznaje da internetske platforme mogu predstavljati različite vrste rizika za maloljetnike, ovisno o njihovoj prirodi, veličini, svrsi i korisničkoj bazi. Smjernice sadržavaju pristup integrirane sigurnosti i privatnosti te se temelje na pravima djece. Platforme bi trebale osigurati da mjere koje poduzimaju ne ograničavaju nerazmjerno ili neopravdano prava djece.
Učitavam komentare ...